Dede Korkut - Hikayeler %25 indirimli Kolektif

Dede Korkut - Hikayeler
Dede Korkut

18,52 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786055907266
579110
Dede Korkut - Hikayeler
Dede Korkut - Hikayeler
Nilüfer Yayınları
18.52

Dede Korkut destanları olağanüstü olayların yoğunluğundan sıyrılmış ve günlük, sade olaylar içeriklerine dahil olmuştur. Destan niteliğine tüm Oğuzları etkilemesiyle ulaşmıştır.

Destanlaşmış tarih olayları anlatılmıştır. Oğuzların dini inançları belirtilmiştir. Örneğin, Alplerin savaşa gitmeden önce arı suyla abdest aldığı ve iki rekât namaz kıldıkları belirtilmiştir. Oğuzların daha çok hayvancılıkla geçindiği neredeyse her hikâyede görülmektedir. Yalnız, Oğuzlarda üstünlük zenginlikle, mal ve mülkle olmamaktadır. Bunun için yiğitlik gerekmektedir. Erkek gençlerin isim alabilmesi için bir yiğitlik göstermesi gerekir. Yiğitlik gösteren delikanlıya Dede Korkut isim verir. Mesela Boğaç Han'a ‘Boğaç' ismi boğayı boğduğu için verilmiştir. Üstünlüklerini kaybetmemek için yardım kabul etmezler. Kazan Han'ın hikâyesinde de böyle olmuş, Kazan Han çobanı, yardımını engellemek için ağaca bağlamıştır.

Hikayelerde kadın da söz sahibidir ve hanlık edebilir. Kadın evlenirken güçlü, yiğit birini arar. Gerektiğinde de savaşır fakat onun savaşması erkeği küçük düşürür.

Verilen derslerin bir kısmı doğrudan devlete ve yöneticilere, bir kısmı da millete verilmek istenen derslerdir.

Kapat