Cumhuriyet'in Öncü Gücü Yücel İzmirli

Cumhuriyet'in Öncü Gücü
Karşıyaka Kız Muallim Mektebi
Yücel İzmirli

75,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789753485708
910552
Cumhuriyet'in Öncü Gücü
Cumhuriyet'in Öncü Gücü Karşıyaka Kız Muallim Mektebi
75.00

Bilimsel ve çağdaş eğitimkurumlarımızdan biri olan Karşıyaka KızMuallim Mektebi'nin hikâyesi Türkiyetarihine ışık tutuyor.

Aralık 1914'den 7 Ekim 1949 tarihine kadar birçoköğretmeni yetiştirerek eğitim sistemimize kazandıranKarşıyaka Kız Muallim Mektebi'nde, eğitim tarihimizinidealist yöneticileri ve öğretmenleri görev yapmıştı.

Atatürk'ün üç kez ziyaret ettiği Karşıyaka Kız MuallimMektebi; Mustafa Necati, Hakkı Baha Pars, Vedide BahaPars, İsmail Zühtü Kuşçuoğlu, Sabiha Gökçül, ResmiyeBoysan, Mustafa Rahmi Balaban, Ahmet Talat Onay, AkifBibioğlu, Ziya Somar gibi eğitim tarihimizde iz bırakan dahabirçok değerli eğitimcinin görev yaptığı ve çağıngereklerine uygun nitelikli eğitim sistemiyle CumhuriyetDönemi'nin ilk öğretmenlerini yetiştirmiş, tarihsel kimliğive manevi değeri olan bir kurumdu.

Yücel İzmirli, Cumhuriyet'in Öncü Gücü: “Karşıyaka KızMuallim Mektebi”nde bilimsel ve çağdaş eğitimkurumlarımızdan biri olan bu okulun tarihini, sınırlısayıdaki kaynaklardan yararlanarak titiz bir çalışmaylaokurla buluşturuyor.

Kapat