L’Orfeo Claudio Monteverdi

L’Orfeo
Opera Klasikleri: 01
Claudio Monteverdi

%20 İNDİRİM
104,50 TL
83,60 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256438934
977478
L’Orfeo
L’Orfeo Opera Klasikleri: 01
83.60

Opera tanımına uyan, ilk tam ve başarılı opera eseri olarak kabul edebileceğimiz L’Orfeo, Monteverdi tarafından 1607 yılında bestelenip sahnelenmiştir. Kendinden önceki denemelerden sıyrılarak çeşitli opera salonlarında icra edilmeye devam edilen L’Orfeo, opera dünyası için önemli bir başlangıçtır.

Eser, Yunan Mitolojisinden aşina olduğumuz Orpheus’un, Hades’in yeraltı dünyasına yaptığı yolculuğunu ve ölmüş olan sevgilisi Eurydice’i canlandırmak için giriştiği beyhude çabayı ele alır. Orpheus müziğin verdiği güçle ölüme meydan okur. Müzikle iç içe geçen bir drama eserinin ana karakterinin Orpheus olması mitolojik açıdan incelendiğinde oldukça anlamlıdır, sonuçta Apollo’nun oğlu Orpheus da bir ozandır ve müzik onun en büyük gücüdür.
***

Opera klasikleri dizisi, libretto külliyatına odaklanmaktadır. Eserlere bir zamandizini, önsöz ve sinopsis ile açılış yapıyoruz; librettonun özgün dili ile birlikte Türkçe çevirisini okurlarımıza sunuyor, bilgilendirici dipnotlar eşliğinde her kesimden müziksevere hitap etmeyi amaçlıyoruz.

Kapat