Ateşpare 6 - Özel Baskı (Ciltli) Ceren Melek

Ateşpare 6 - Özel Baskı (Ciltli)
Ceren Melek

%25 İNDİRİM
339,00 TL
254,25 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786256476912
980632
Ateşpare 6 - Özel Baskı (Ciltli)
Ateşpare 6 - Özel Baskı (Ciltli)
254.25

Kadınlarda genital biçimlendirme cerrahisi günümüzde en çok talep gören estetik prosedürlerdir. Bu prosedürler genel olarak Estetik ya da Kozmetik Jinekoloji olarak adlandırılmaktadır. Söz konusu prosedürleri uygulayan cerrahlar büyük ölçüde jinekologlar olup kendilerini estetik ya da kozmetik jinekolog olarak tanımlamaktadır.


Arka plandaki talep kökenini kadınların bedenlerindeki özel ve duyarlı kısımların görünümünü iyileştirme tutkusundan alır. Birkaç on yıl önce böyle bir tartışmanın hekimler arasında dahi gündeme gelmesi olanaksızdı; ancak evrilme her daim bir ihtiyaçtan kaynaklanır ve genital düzeltme de dokuların biçim, boyut, genişliğine dair malformasyonlara bağlı gerçek bir ihtiyaç olabilir. Diğer taraftan, hastanın kendi gözünde daha iyi bir görünümü mümkün kılacak lüks bir ihtiyaç olarak da görülebilir. Genital biçimlendirme cerrahisinin arkasındaki motivasyon ne olursa olsun, kadının öz güven, öz saygı ve genel psikolojik durumu üzerindeki etkisi görmezden gelinemez.


Genital organları biçimsel olarak incelemek çok eski bir alışkanlıktır ve insanlar vücutlarına her zaman hayranlık duymuştur; Taş Devrinde yaşamış kişiler dahi bunu sanatlarına yansıtmıştır. Beden biçimi, genital organları kapsayacak şekilde sanatta ifade bulmuştur. Eski Yunana dair herhangi bir arkeoloji müzesini ziyaret ettiğinizde heykellerin mükemmel derecede simetrik olduğunu görebilirsiniz. Hiçbir zaman asimetrik bir labium ya da hipertrofik bir klitorise ya da sarkık ve kırışmış bir klitoral başlık derisine tanıklık edemezsiniz; kadın genitalleri mükemmel biçimlendirilmiştir. Genitallerin gözlemlenmesi günlük alışkanlıklarımız dahilindedir. Özel alanın tıraş edilmeye başlanmasından sonra çok daha popüler olmuştur. İnsanlar kendi organlarının farkına varmış ve nasıl görünebilecekleri hakkında fikir yürütmeye başlamıştır. Batı dünyasında cinsel konuların özellikle de medyada serbestçe tartışılmaya başlanması evrim sürecindeki önemli faktörlerden biridir. Eşler arasında cinsel davranışın özgürleşmesi de temel bir unsur kabul edilebilir.


Yukarıda söz edilen faktörler sağlık çalışanlarını, özellikle de jinekologları bu başlığı araştırma konusunda motive etmiştir. Plastik cerrahlar dış genital organların yeniden biçimlendirilmesine yönelik prosedürleri ilk uygulayan uzmanlar olmaları sebebiyle bu konunun topluma açılmasında önemli paya sahiptir. Günümüzde bu hizmeti jinekoloji kapsamından çıkarmak hemen imkansızdır; hastaların farkındalığı son derece yüksektir ve neye ihtiyaç duyduklarını veya ne arzu ettiklerini çok iyi bilmektedirler. Çok talep gören bir konu olduğundan, genital biçimlendirmenin psikolojik yönüne özellikle dikkat edilmelidir. Hastaların genital organlarını ne biçimde algıladıkları ve prosedürün olası etkisi psikolojik bakış açısından değerlendirilmelidir.


Bu kitapta kadınlarda genital organların düzeltilmesine dair önemli ve ilgi çekici tarihsel bilgiler de yer almaktadır. Kitapta özellikle spesifik tekniklere odaklanılmış, psikolojik hususlara da yer verilmiştir.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat