İttihatçıların Meşhur Polis Müdürü ve Beyrut Valisi Azmi Bey Cemal Tep

İttihatçıların Meşhur Polis Müdürü ve Beyrut Valisi Azmi Bey
Cemal Tepe

123,00 TL
Tükendi
9786057436436
928761
İttihatçıların Meşhur Polis Müdürü ve Beyrut Valisi Azmi Bey
İttihatçıların Meşhur Polis Müdürü ve Beyrut Valisi Azmi Bey
123.00

Bu çalışma, İttihat ve Terakkinin yönetiminde Osmanlı idaresinde yer almış ve daha çok Polis Müdürlüğü ve Beyrut Valiliği görevleriyle ünlenmiş Hüseyin Azmi Bey'i anlatmaktadır. Bu kitapla birlikte Osmanlı Devleti'nin son dönemi ile birlikte, Cumhuriyet'in ilk döneminde meydana gelen siyasal çatışmaları, ittihatçı kimliği ile ünlenen polis müdürünün gözünden tanıklık edeceksiniz.

Sultan Vahdettin'i şehzadeliği sırasında tutuklattıracak kadar vazifesever olan Azmi Bey, İttihat ve Terakkinin iktidarı sırasında kilit görevlerin aranılan adamı olmuştur. İttihat ve Terakkinin önde gelen isimleri ile devletin kaderine yön veren kararlara imza atmış olan Azmi Bey, sırası ve yeri geldiğinde sahalara da inerek zor ve çetrefilli görevlerin üstesinden gelmiştir. Kendisine verilen hiçbir görev ve sorumluluktan kaçmamıştır. Bu nedenledir ki kendi deyişi ile siyaset adamından daha çok idare adamıdır.

Babası Osman Nesib Bey nasıl ki Sultan II. Abdülhamid'in en yakın hizmetlilerinden olmuşsa kendisi de ittihatçı liderlerin her daim hizmetinde yer almıştır. Bu nedenle ittihatçı liderler, I. Dünya Savaşı sonrasında yurdu terk ederlerken, geride bırakılamayacak kadar değerli bulduklarından dolayı Azmi Bey'i geride bırakmayarak yanlarına almışlardır.

Okuyucular Azmi Bey hakkında birçok ayrıntıyı bu kitapta bulabilir.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat