Byelkin'in Öyküleri %35 indirimli Aleksandr Sergeyeviç Puşkin

Byelkin'in Öyküleri
Aleksandr Puşkin

%30 İNDİRİM
44,00 TL
30,80 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786052237557
730245
Byelkin'in Öyküleri
Byelkin'in Öyküleri
30.80

Aleksandr Sergeyeviç Puşkin (6 Haziran 1799- 10 Şubat 1837) Rus şair ve yazar. Birçok kişi tarafından en büyük Rus Şairi ve Rus Edebiyatı'nın kurucusu kabul edilir.

Aleksandr, 1799'da Moskova'da soylu bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi. Babası Sergev Lvoviç soylu bir ailenin ilk çocuğuydu ve annesi Nadejda Osipovna Hannibal'ın dedesi, Etiyopyalı Hannibal'ın Rus Çarı I. Petro'nun vaftiz oğluydu.

Annesi ve babası eğitimli insanlardı ve Aleksandr'ın eğitimi konusunda da özenli davrandılar. Öyle ki, Aleksandr henüz 8 yaşındayken Fransızcası en az Rusçası kadar iyiydi.

11 yaşına geldiğinde edebiyata merak sarmıştı. Özellikle özgür ruhlu yazarlarını beğendiği Fransız Edebiyatı'ndan etkilenmiş ve Fransızca şiirler, komediler yazıyordu.

Döneminin tanınmış şair ve yazarları Puşkin'in evine gelip gidenler arasındadır. Ancak hiçbiri onu kendisine Rus masallarını anlatan eski Rus türküleri söyleyen dadısı kadar etkilememiştir. Yaşlı dadısı Arina'nın anlattıkları Puşkin'in çocukluk ruhunda önemli izler bıraktığı düşünülmektedir.

Gogol ''Puşkin olağanüstü bir olaydır.'' der. Dostoyevski daha mistik bir tavırla ''Puşkin bize gelecekten haber veren bir peygamberimizdir.''der. Puşkin modern Rus Edebiyatının oluşmasına büyük katkılarda bulunan yazın ve düşün adamıdır. Puşkin klasik Batı edebiyatını ve Rus halk ruhunu sentezleyerek Rus Edebiyatında ''gerçekçilik akımı''nı başlatan liderlerden biridir.

Kapat