Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ciltli) Rainer Maria Rilke

Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ciltli)
Rainer Maria Rilke

%20 İNDİRİM
180,00 TL
144,00 TL
Temin süresi 8 iş günüdür.
9786254057908
899177
Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ciltli)
Bütün Şiirlerinden Seçmeler (Ciltli)
144.00

RAINER MARIA RILKE (1875-1926) 20. yüzyıl Batı şiiri sanatının en büyük temsilcilerindendir. Şairin doğduğu Prag kenti, o zamanki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun sınırları içerisindedir. Orta Avrupa'nın kozmopolit kültürünün doruk noktasına vardığı bir dönemde yetişen Rilke bütün yaşamını “şiirde şiiri aramak” uğraşına odaklar. 1899 ve 1900 yıllarında Lou Salome ile birlikte Rusya'ya yaptığı iki yolculuk ve orada Tolstoy'la tanışması bu arayışta önemli bir yer tutar. Paris'te Rodin ve Cézane ile kurduğu dostluk keza duygu dünyasını zenginleştirir. Yine Hölderlin'le tanışması ve Alman idealizmi Rilke'nin şiirini besleyen güçlü damarlardır.
Stefan Zweig, 1936 yılında Londra'da, Rilke üzerine verdiği bir konferansta şairi şöyle betimler: “Zamanımızın zengin ve başarılı şairlerinden hiçbiri, kendini hiçbir yere bağlamayan Rilke kadar özgür değildi. Onun ne alışkanlıkları, ne adresi ve aslında ne de bir vatanı vardı; İtalya'da, Fransa'da ya da Avusturya'da aynı rahatlıkla yaşayabilirdi ve nerede olduğu hiçbir zaman bilinmezdi. Onunla bir arada olmak, hemen her zaman rastlantıya bağlıydı...”

Hercai Şiirler / Bir İlkbahar Rüzgârı /Deliler ve Mahkûmlar İçin Dua /Büyük Gece /Hölderlin İçin /Şairin Ölümü /Şair /Ölüm Deneyimi /Venüs'ün Doğuşu *Duino Ağıtları'ndan /Dördüncü Ağıt /Altıncı Ağıt *Sancaktar Christoph Rilke'nin Aşkı ve Ölümü Üzerine Bir Ezgi'den *Resimler Kitabı'ndan /Gecede İnsanlar /Komşu /Sesler-Bir Kapak Sayfası ve Dokuz Yaprak Kapak Sayfası /Dilencinin Şarkısı /Körün Şarkısı /Ayyaşın Şarkısı /İntihar Edenin Şarkısı /Dul Kadının Şarkısı /Budalanın Şarkısı /Öksüz ve Yetimin Şarkısı /Cücenin Şarkısı /Cüzzamlının Şarkısı /Okuyan Adam /İzleyici /Bir Fırtına Gecesi'nden – Bir Kapak Sayfası ve Sekiz Yaprak Kapak Sayfası /Kör Kadının Söyleşisi *Saatler Kitabı'ndan /Birinci Kitap – Keşiş Yaşamı *Orpheus'a Sone'den

Kapat