Bu Kimin Hikâyesi? Eski Çatışmalar, Yeni Tartışmalar Rebecca Solnit

Bu Kimin Hikâyesi? Eski Çatışmalar, Yeni Tartışmalar
Rebecca Solnit

%35 İNDİRİM
205,00 TL
133,25 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786057175267
912005
Bu Kimin Hikâyesi? Eski Çatışmalar, Yeni Tartışmalar
Bu Kimin Hikâyesi? Eski Çatışmalar, Yeni Tartışmalar
133.25

“Umutluyum, çünkü yoksulluğun nedenleri, iklim değişikliği gerçeği ya da kadınların eşitliği söz konusu olduğunda hakikati anlatan, bizim hikâyelerimiz. Umutluyum, çünkü bu hikâyeler daha fazla insanı bize katılmaya yüreklendiriyor.”

 

Günümüzde anlatılan hikâyelere son şeklini kimler verecek? İşte günümüzde bu önemli güce sahip olmak isteyenler arasında büyük bir mücadele hüküm sürüyor: Kadınlar, beyaz ya da heteroseksüel olmayan insanlar kendilerine ait olan başka başka hikâyeler anlatırken erkekler, özellikle de beyaz erkekler öteden beri anlatılan eski hikâyelere ve kendi merkezi konumlarına sıkı sıkıya tutunmaya çalışıyorlar. Bu Kimin Hikâyesi?’nde Rebecca Solnit, son yıllarda ortaya çıkan #MeToo, #BlackLivesMatter ve benzeri hareketleri tarihi bir perspektife oturturken, bu tür değişimlerin ortaya çıkması için cesaret ve kararlılık gösterenleri, karınca kararınca yapılan katkıların birikimsel etkilerini ele alarak bize umut dolu bir hikâye anlatıyor.

 

Bundan neredeyse yetmiş yıl önce Alabama’da otobüsteki yerinden kalkmayan Rosa Parks’ın bugünün aktivistlerinden Greta Thunberg’e ilham verebildiğine dikkat çeken Solnit, başarısızlığa mahkûm görülen cılız eylemlerin bile, yadsınamayacak bir hakkı savunuyorsa mutlaka bir sonuç doğuracağını söylüyor. Onun yazılarını okuyunca yürekleniyorsunuz, Solnit bizi gerçekçi hikâyelerle nasıl güçlendireceğini biliyor.

Kapat