Beyaz Köleler Elbruz Aksoy

Beyaz Köleler
Son Sesler
Elbruz Aksoy

%20 İNDİRİM
121,00 TL
96,80 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789750532795
904049
Beyaz Köleler
Beyaz Köleler Son Sesler
96.80

“Beyaz Köleler Osmanlı coğrafyasının farklı birçok şehir vekasabasının çok dilli, çok kültürlü kalabalık aileleri içinde onlaraverilen çiçek isimlerine alışamadan, takılıp düştükleri süslükıyafetleri içinde, sahiplerini güldüren kırık Türkçeleriyle venamaz kılarken mırıldandıkları bozuk Arapçalarıyla her geçengün Osmanlılaşırken, ellerinde büyüttükleri bir nesli de sessizcekendilerine benzetiyorlardı.”

Elbruz Aksoy'un kitabı, her şeyden önce büyük bir yüzleşmeçalışması: Türkiye'deki kölelik “geleneği” ile, kitaba adını verenBeyaz Köleler olgusu ile yüzleşme... Genellikle unutulan, unutulmakistenen veya “bir tür hizmetçilikti” diye yumuşatılan kölelik, nasılbir sınıfsal-toplumsal ilişki ağı içinde ortaya çıkmış, kurumlaşmıştı?

Nasıl bir anlatıyla meşrulaştırılıyordu? Başta “cariyeler,” köleler nasılbir toplumsal cinsiyet rejimine ve cinsel sömürüye tâbi idiler?

Çarlık Rusya'sının, Osmanlı'nın son devirlerinde ve 1864 ÇerkesSürgünü sonrasında kölelik nasıl evrildi? İttihat Terakki, ÇerkesEthem ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti devleti, kölelerle “neyaptılar”? Ve sonunda, kölelik nasıl sona erdi, nasıl izler bıraktı, nasılhatırlandı ve unutuldu?

Beyaz Köleler, Türkiye'nin toplumsal tarihinin gizli saklı olgusuhakkında kapsamlı bir araştırma.

Kapat