Benim Bedenim Laura Kaplan

Benim Bedenim
Efsanevi Feminist Yeraltı Kürtaj Servisi Jane’in Hikâyesi
Laura Kaplan

%35 İNDİRİM
270,00 TL
175,50 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786057175236
911244
Benim Bedenim
Benim Bedenim Efsanevi Feminist Yeraltı Kürtaj Servisi Jane’in Hikâyesi
175.50

“Bu girişim bizim zihnimizi değiştirdi; bize bir şeyi istemenin yeterli olmadığını, onu elde etmek için bizzat harekete geçmemiz gerektiğini gösterdi… Toplumsal değişimin, liderler ve kahramanlar tarafından bahşedilen bir hediye değil, aksine birlikte çalışan sıradan insanların gerçekleştirdiği bir şey olduğunu anlamamızı sağladı.”

 

1960’ların sonu. Hak ve özgürlük mücadelelerinin en hareketli günleri. Kadınlar, öğrenciler, siyahlar, kısacası toplumun her kesiminden insan çeşitli organizasyonlarda görev alıp önemli gördüğü bir sorunun çözümüne katkı sunmaya çalışıyor. Bu meselelerden biri de kürtaj, zira çoğu kadın toplumsal, ekonomik ve hukuki sebeplerden ötürü güvenli kürtaja erişim sağlayamıyor. Benim Bedenim, böyle bir ortamda, kadınların bu ihtiyacını gidermek üzere bir araya gelen bir grup sıradan kadının kurduğu efsanevi feminist yeraltı kürtaj servisi Jane’in hikâyesini anlatıyor. Kadınların en temel özgürlüğü kendi bedenleri üzerindeki tasarruf hakkıdır şiarıyla 1969’da, kürtaj yasaklarının hâlâ hüküm sürdüğü günlerde kurulan ve yasal kürtaj kliniklerinin açıldığı 1973’e dek faaliyet gösteren Jane, bu dört yıllık süre zarfında on binden fazla kadına kürtaj danışmanlığı yapmış, kendisine başvuranların güvenilir koşullarda ve yüksek meblağlar ödemeden kürtaj olmalarını sağlamıştır.

Bu kitapta kadınlar kendi hikâyelerini anlatıyorlar. Bir şeylerin değişmesi gerektiğini görüp harekete geçen, başka kadınlara yardımcı olmak için kanunları hiçe saymayı göze alan sıradan kadınlar...

Kapat