Aslında O Ölmedi Fatma Barbarosoğlu

Aslında O Ölmedi
Modernliğin Ölüme Yansıyan Yüzü
Fatma Barbarosoğlu

%20 İNDİRİM
170,00 TL
136,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786258498394
909432
Aslında O Ölmedi
Aslında O Ölmedi Modernliğin Ölüme Yansıyan Yüzü
136.00

Gündelik hayatın neredeyse bütün konularını ortak paydada bütünleyebileceğimiz başlık:hayat memat dengesi. Hayat kısmı her gün dilimizde. Mutluluk endeksleri, yaşamın nasılprogramlanıp yönetileceğini anlatan kişisel gelişim kitapları... Dengeyi sağlayan ölüm şuuru,hayatın içindeki yerini ve anlamını giderek kaybediyor. Ekranlarda her gün onlarca kişininölüm haberine tanık tutulduğumuz halde “ölüm şuuru”na sahip olmak yüz sene öncesinenazaran daha zor.

Tıp teknolojisi bir taraftan insanları ölüme ikna ediyor ve “onurlu yaşam” üzerinden“ısmarlama ölüm” hizmeti sunuyor; diğer taraftan ise transhümanizme ivme kazandırarak“ölümsüzlük stratejileri” ile oyalıyor. Oyalıyor, çünkü her ikisinde de kişiye “ölümlülükleyüzleşme” imkânı ve fırsatı sunmuyor.

Hayat-memat dengesinin tıbbi destek alarak bir an önce ölmek isteyenler ile sonsuza kadaryaşamak isteyenler arasında nasıl bir salınım göstereceği, önümüzdeki yıllarda sosyolojinin enönemli konularından biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Hayat ve ölüm tıbbileşirken, artık “burada” olmayanın gidişi magazinleştiriliyor.Bu kitaptaki metinler, şöhret ölümlerinden ölmeyi öğrenme atölyelerine, gündelik hayatta,ölümün ebedî âlemi unutturan bir dil ile “sahnelendiği” zamanların kısa bir kaydı...

Kapat