9786058523920
757647
Blazing Combat (Ciltli)
Blazing Combat (Ciltli)
114.00

1960'lardaki Vietnam Savaşı esnasında, savaş-karşıtı hareket ortaya henüz belirgin biçimde çıkmamışken, savaş denilen şeyin kahramanlık anlatılarıyla perdelenen gerçeğini anlatmak için Blazing Combat vardı. 1966'da yasaklanana ve piyasadan silinene dek, bir yıl içinde 4 fasikül çıkarmayı başaran dizi efsanevi çizgi roman yazar ve editörü Archie Goodwin'in liderliğinde seçkin bir yazar ve çizerler grubunun elinden çıkmıştı ve kitap, bugün de, yayınlanmış en önemli savaş çizgi romanlarının başında gelmektedir. Vietnam Savaşı'ndan yola çıkarak savaş tarihinde gezinen eser, savaşın yarattığı tahribatın izini kimi zaman muharebe meydanında, kimi zaman çatışmanın “uzağındaki” çevrelerde, kimi zaman insan ruhunun derinliklerinde, gökyüzünde ya da denizin diplerinde sürüyor. İkonik savunmalardan post-apokaliptik geleceklere, savaşın kazananının sadece masa başında ona karar verenler olduğunu söyleyen / ima eden Blazing Combat, dönemin savaşperver egemen ideolojisi tarafından hedef tahtasına konulmuş ve yayınına son vermek zorunda kalmıştı.

Eşsiz çizgiler, sahadaki “aksiyonu” okura yaşatan sinematografik kompozisyonlar, kendi hayatının anlatıcısı haline gelen sorgulayıcı iç sesler; ölenlerden de olsa kalanlardan da, harcanan kuşaklar… Blazing hikâyeleri sadece 1960'larda halen “oyuncak” bir tür olarak görülen çizgi roman sanatını ehil ellerde karşı-kültüre ciddi bir katkıda bulunacak bir “yeni” medya haline getirmekle kalmıyor, kendi şimdisinden geçmişe ve geleceğe bakarak, tüm zamanlara da sesleniyor: Barışı savunun.

Blazing Combat'ın dört sayısı, ilk yayınlanmalarından yarım yüzyıl sonra tek cilt halinde, Archie Goodwin ve James Warren röportajlarını da içeren, her biri numaralandırılmış, sert kapaklı 777 kopya bir edisyonla Türkçe'de.

Kapat