Amok Koşucusu Stefan Zweig

Amok Koşucusu
Stefan Zweig

%35 İNDİRİM
80,00 TL
52,00 TL
Temin süresi 1 iş günüdür.
9786052652855
976943
Amok Koşucusu
Amok Koşucusu
52.00

“Bir eleştirmenin ‘üst burjuva toplumunun yaldızlı perdesini yırtan seks ve delilik’ olarak tanımladığı amour fou’yu, Conradvari bir yalnızlık içindeki doktorun, sömürgede yaşayan bir kadın yüzünden ‘bir tür insan kuduzuna’ sürüklendiği Amok Koşucusu’ndaki kadar sürükleyici bir şekilde tasvir etmekte Zweig’dan daha başarılı bir yazar düşünemiyorum.” —JULIE KAVANAGH

 

Hollanda’nın sömürgesi tropik bir adada çalışmak zorunda kalan bir doktorun sıkıcı ve rutin hayatı, kapısını çalan zor durumdaki zengin bir kadının yardım isteğiyle altüst olur. Kadının tavırları karşısında gururuna yenik düşerek bu isteği reddeder. Ettiği yemine rağmen görevlerini yerine getirmemenin vicdani yükü altında pişmanlığın pençesine sürüklenir. Doktor yaşadığı duygusal çatışmalar ve giderek büyülendiği bu gizemli kadına duyduğu tutkuyla bir nevi delilik sayılan amokun etkisine kapılacaktır.

 

İnsani ikilemleri keskin bir şekilde gözlemleyen Zweig, yirminci yüzyılın ilk yarısında kozmopolit ve sömürgeci bir arka plana oturttuğu bu eserinde insan ruhunun derinliklerini incelikle anlatıyor.

 

Kapat