Osmanlı Mısır'ında Doğa ve İmparatorluk - Bir Çevre Tarihi Alan Mikhai

Osmanlı Mısır'ında Doğa ve İmparatorluk - Bir Çevre Tarihi
Alan Mikhail

%20 İNDİRİM
210,00 TL
168,00 TL
Temin süresi 8 iş günüdür.
9786254297328
979077
Osmanlı Mısır'ında Doğa ve İmparatorluk - Bir Çevre Tarihi
Osmanlı Mısır'ında Doğa ve İmparatorluk - Bir Çevre Tarihi
168.00

Alan Mikhail, Osmanlı İmparatorluğu ile onun en kârlı eyaleti Mısır arasındaki ilişkileri incelediği bu çalışmasında Mısır kırsalındaki kanallardan İstanbul'daki Saraya, Anadolu ormanlarından Kızıldeniz kıyılarına ve veba piresinin ısırığından dünyanın en güçlü devletlerinden birinin servetine uzanan bağlantıların hikâyesini anlatıyor.
1675-1820 arası döneme, kendi deyimiyle “uzun 18. yüzyıla” odaklanan yazar, imparatorluk içinde değişen güç ilişkilerinin bölgeler arasındaki kaynak akışını nasıl etkilediğini anlatıyor ve bunun çevresel bozulmaya yol açtığını öne sürüyor. 19. yüzyılda Mısır'ın Osmanlı İmparatorluğu'nun bir vilayeti olmaktan çıkıp Mısır bürokrasisi tarafından kontrol edilen güçlü, merkezi ve otoriter bir yönetime dönüşmesinin sulamayı, emek gücünün yapısını, hastalıkları ve bayındırlık işlerini nasıl etkilediğini gösterirken yüzlerce mahkeme davasına ve resmi yazışmaya başvuruyor.
Çevre tarihi alanında öncü çalışmalardan biri sayılabilecek bu kitap iyi araştırılmış ve sunulmuş bir inceleme olmanın yanı sıra, Osmanlı tarihi araştırmalarındaki merkez-çevre paradigmasına, milliyetçi ve şehir merkezli tarihyazımlarına etkili bir eleştiri yöneltiyor.(Tanıtım Bülteninden)


Kapat