İttihad ve Terakki Liderlerinden Bahaeddin Şakir Bey - 2. Cilt %15 ind

İttihad ve Terakki Liderlerinden Bahaeddin Şakir Bey - 2. Cilt
Alaattin Uca

40,00 TL
Tükendi
9786055184377
606138
İttihad ve Terakki Liderlerinden Bahaeddin Şakir Bey - 2. Cilt
İttihad ve Terakki Liderlerinden Bahaeddin Şakir Bey - 2. Cilt
Kömen Yayınları
40.00

15 Mart 1921 tarihinde Talat Paşa Berlin'de bir suikaste kurban gitmiştir. 6 Aralık 1921 günü Sait Halim Paşa Roma'da, 1922 yılının 16 Nisan'ını 17 Nisan'a bağlayan gece Doktor Bahaeddin Şakir ve Cemal Azmi Beyler de Berlin'de aynı kaderi paylaşmıştır. 21 Temmuz 1922 günü ise Cemal Paşa Tiflis'te öldürülmüştür. Bu olayların hepsi Osmanlı devlet adamlarına karşı düzenlenen ve Ermeni terörünün safhaları içerisinde üçüncü dönem olarak adlandırılan terörist faaliyetler sonucunda gerçekleşmiştir.

1860'lı yıllarda başlayıp günümüze kadar devam eden Ermeni terörü dört dönem halinde incelenmektedir. Birinci dönem 1860'lı yıllardan başlayıp Birinci Dünya Savaşı'na kadar devam eden saldırı ve eylemleri içermektedir. İkinci dönem Birinci Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarındaki terörist eylem ve faaliyetleri kapsamaktadır. Doktor Bahaeddin Şakir Bey'in de içinde bulunduğu Osmanlı devlet adamlarına karşı düzenlenen terörist faaliyetler de üçüncü dönem olarak adlandırılmaktadır. Dördüncü dönem ise 1973-1985 yılları arasında Türk diplomatlara yapılan saldırıları ihtiva etmektedir.

Günümüzde ise olay farklı bir boyut kazanmıştır. Ermeni lobisi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı Papa, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Avrupa Parlamentosu ve diğer bazı ülke parlamentoları gibi ünlü şahıs ve kurumlar eliyle sözde soykırım iddiasını kabul ettirmek adına baskı ve taciz uygulamaktadır. Bunun ardından da tazminat ve toprak talepleri gelecek yani Ermeni meselesi devam edip gidecektir. Hâlbuki Ermeniler aslında İttihatçı liderleri yani Talat Paşa'yı, Sait Halim Paşa'yı, Cemal Paşa'yı, Cemal Azmi Bey'i, Doktor Bahaeddin Şakir Bey'i ve burada adını sayamadığımız daha pek çok vatan evladını şehit etmekle zaten bu davayı kaybetmişlerdir.

Elinizde tuttuğunuz bu kitapta Ermeniler tarafından şehit edilen fakat Türk tarihçileri ve Türk halkı tarafından yeterince tanınmayan buna mukabil Ermeniler ve onların sempatizanları tarafından çok iyi tanınan ve eleştirilen efsane bir adam, İttihat ve Terakki liderlerinden Doktor Bahaeddin Şakir Bey'in hayatı, fikirleri, eserleri ele alınmış ve onun şahsında dönemin önemli olayları üzerinde durulmuştur. Bu eser aynı zamanda İttihatçılık araştırmalarının da güzel bir örneğini oluşturmaktadır.

Kapat