Uygulamacı Gözüyle İşletmelerde Bütçeleme ve Raporlama Ahmet Tokaç

Uygulamacı Gözüyle İşletmelerde Bütçeleme ve Raporlama
Bütçe Yöneticisinin El Kitabı
Ahmet Tokaç

17,50 TL
Tükendi
9789759802950
562756
Uygulamacı Gözüyle  İşletmelerde Bütçeleme ve Raporlama
Uygulamacı Gözüyle İşletmelerde Bütçeleme ve Raporlama Bütçe Yöneticisinin El Kitabı
Tunca Kitabevi
17.50
Bütçeleme, yöneticiler için vazgeçilmez bir süreçtir. Bazı işletmelerde bütçelemenin sadece muhasebeyi ilgilendiren bir süreç olduğu varsayılır ve bütçelemenin yükü tümüyle muhasebenin üzerine yıkılır. Durum böyle olduğunda, diğer bölümlerin yöneticileri bütçeyi bir yönetim, tahmin ve hatta geleceği kontrol aracı olarak kullanmak olanağından yoksun kalırlar.

İşletmeler, belirsizliğin hakim olduğu rekabetçi bir ortamda faaliyet göstermektedirler. Böyle bir ortam, işletmeleri, geleceğe ilişkin hareket tarzlarını daha önceden belirlemeye ve önlemlerini almaya zorlamaktadır. Stratejik amaçların belirlenmesi ile başlayan planlama sürecinin en önemli bileşeni bütçelerdir.

Bütçeler ile işletmenin kısa ve uzun dönemli planları sayısal olarak ifade edilmektedir. Bütçeleme hem bir kavram hem de elle tutulur bir olgudur. Gerçek hayatta karşılaştığınız sorunlar, bir bütçenin nasıl işe yaradığı konusunda geliştirilen teorilerden çok farklıdır. Ayrıntılı bir biçimde hazırlamak zorunda olduğunuz bir bütçenin üst yöneticileriniz tarafından rastgele değiştirildiğine sık sık tanık olmuşsunuzdur. Bütçeler genellikle büyük baskı altında, yıl sonu dolayısıyla bir çok işi sonuçlandırmanız beklendiği bir dönemde hazırlanır. Yöntemin saptanması konusunda pek söz hakkınız da yoktur.

Bu kitapta, bütçenin gerekliliğinin belirlenmesinden öngörülerin belirlenmesine; gelir, gider ve nakit bütçe raporlarının hazırlanmasına kadar tüm aşamalar örneklerle açıklanmıştır.

Bu kitap, etkin ve başarılı bütçeler ve raporlar hazırlamanıza yardımcı olacak bir rehber olma özelliğine sahiptir. Size alternatif sunacak, şirketin yöntemlerini geliştirme konusunda önerilerde bulunacak, değerli bir kılavuz olacaktır.
(Arka Kapak)
Kapat