9786057352552
936730
Genel Nümizmatik Sözlüğü
Genel Nümizmatik Sözlüğü
158.40

“Paran varsa olurum kulun, paran yoksa kapıdır yolun.”Paranın değerini vurgulayan en güzel atasözlerimizden biridir bu. Para; tarih boyunca çeşitli adlarla anılan ve neredeyse her türlü madenden kâğıda değin birçok maddeden yapılan ve günlük yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası olan bir değişim aracıdır.

Para varsıllığın simgesi olması yanında ulusların bağımsızlıklarının sembolüdür. Bir ülkenin bayrağı, dili ve ulusal parası o ülkenin bağmsızlığını gösterir. Antik Çağlar'dan günümüze para basmak bağımsızlık sembolüdür. Bir ülkenin parasının değeri o ülkenin her alanda gücünün göstergesi olarak kabul edilir.

Bu çalışma genel anlamıyla Antik Çağ paraları-sikkeleri ile ilgilidir. Antik Çağ sikkeleri adeta birer sanat eseridirler. O sikkeler sayesinde devletlerin mitolojisinden sosyal yaşamına, zaferlerinden ekonomik durumlarına değin birçok bilgi edinebiliyoruz. Hatta bilinmeyen kentleri, yapıları sikkeler sayesinde öğreniyoruz. Bu açıdan sikkeler arkeoloji bilimi için büyük önem taşırlar. Her sikke bir kitap değerindedir. Bunu elinizdeki çalışmayı inceledikçe daha iyi anlayacaksınız.
Ahmet Semih Tulay(Tanıtım Bülteninden)


Kapat