Platon'un Felsefesi Üzerine Araştırmalar - İdealar Kuramı Ahmet Cevizc

Platon'un Felsefesi Üzerine Araştırmalar - İdealar Kuramı
Ahmet Cevizci

%10 İNDİRİM
125,00 TL
112,50 TL
Temin süresi 7 iş günüdür.
9786050209792
973315
Platon'un Felsefesi Üzerine Araştırmalar - İdealar Kuramı
Platon'un Felsefesi Üzerine Araştırmalar - İdealar Kuramı
112.50

Batı felsefe geleneğinin Platon'un metinlerindeki bir dipnottan ibaret olduğu söylenir. Bu bir metafor olsa bile ilk bakışta abartılı gelir. Ancak Platon'un felsefesine daha yakından bakıldığında modern insanın dünya görüşü ve düşünme biçiminin köklerine ulaşılır. Batı felsefe geleneği ve modern düşüncenin oluşmasında Platon'un bukadar etkili olmasının çok çeşitli sebepleri vardır. İncelediği konular, izlediği yöntemler, sorunları tanımlayış biçimi ve getirdiği çözümler Batı düşüncesine rehberlik etmiştir.
Platon felsefesinin bu kadar önem taşıması büyük ölçüde “Form” kavramına ilk kez Platon'un metinlerinde rastlanmasıyla ilişkilidir. Bu kavram insanın düşünme yeteneğini çok geliştirmiştir. O olmadan bugün alıştığımız anlamda akıl yürütemeyiz ve modern dünyaya yabancılık çekeriz.
Ahmet Cevizci'nin bu kitabı hazırlarken seçtiği makaleler, genel olarak Platon'un düşüncesi ve özel olarak Formlar kuramı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için oldukça aydınlatıcı bir derleme oluşturuyor.
(Tanıtım Bülteninden)


Kapat