Hulefa-i Raşidin Örnekliğinde İslam'da Devlet Başkanı Seçimi %22 indir

Hulefa-i Raşidin Örnekliğinde İslam'da Devlet Başkanı Seçimi
Abdurrahim Şen

22,00 TL
Tükendi
Hulefa-i Raşidin Örnekliğinde İslam'da Devlet Başkanı Seçimi
Hulefa-i Raşidin Örnekliğinde İslam'da Devlet Başkanı Seçimi
Pınar Yayınları
22.00

Devlet, toplumsal ilişkileri düzenleme ihtiyacından doğduğuna göre devlet başkanının seçiminde de, onun ortaya çıkmasına esas teşkil eden toplumun iradesi esas olmalıdır. Devlet başkanının toplumun iradesi ile seçilmesi toplumun ortak bir sözleşmeye imza atması anlamına gelmektedir.

Bu durum toplumsal yapının istikrarı ve gelişmesiiçin son derece önemlidir. Bunun temin edilebilmesi ise ancak toplumun iradesini yansıtabileceğiideal bir seçim sistemi ile mümkündür. Hz. Peygamber'in vefatının ardından Müslüman toplumun yöneticileri olan Hz. Ebû Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin seçimleri incelediğimizdeHulefa-iRaşidîn döneminde yöntem farklılıkları olsa da belli bir seçim modelinin uygulandığı ve bu seçim modelinin toplumun iradesini esas alan bir model olduğu görülmektedir.

Bu çalışma, Hz. Peygamber'in rehberliğinde yetişmiş ve dönemlerinin,İslam'ın altın dönemi olarak anılmasına sebep olmuş olan Hulefa-iRaşidînin seçim şekilleri ile ilgili temel ilkeleri açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda raşid halîfelerin seçimi sırasında yaşanan diyaloglar, takip edilen süreçler ve sahabe toplumunun örnekliğiile ortaya konan seçim şekilleri çalışmanın temelini oluşturmaktadır.

Kapat