Sosyal Boyutuyla Bilgi Ekonomisi ve Emek %5 indirimli Abdulkadir Şenka

Sosyal Boyutuyla Bilgi Ekonomisi ve Emek
Abdulkadir Şenkal

58,00 TL
Temin süresi 5 gündür.
9786055100445
596002
Sosyal Boyutuyla Bilgi Ekonomisi ve Emek
Sosyal Boyutuyla Bilgi Ekonomisi ve Emek
Umuttepe Yayınları
58.00

Ekonominin küreselleşmesi, yeni teknolojiler ve daha fazla bilgi-yoğun faaliyetlere yönelme yoluyla köklü bir dönüşümün yaşandığı ve böylece “bilgi ekonomisi” kavramının ortaya çıktığı genel kabul görmüş bir algıdır. Son yirmi yılda ortaya çıkan bilgi ekonomisi sosyoekonomik hayatta köklü değişikliklere yol açmıştır.

Literatürde ve günlük yazında bilgi ekonomisinin teknolojik ve ekonomik boyutu üzerinde durulmaktadır. Ancak bilgi ekonomisinin sosyal boyutları konusunda yeterince çalışma yapılmış ya da sosyal yapıyı nasıl etkilediği anlaşılabilmiş değildir. Bilgi ekonomisinin en önemli sosyal etkisi geleneksel anlamdaki çalışmaları ve çalışanları olumsuz etkilemesidir. Artık çalışma ve çalışanlar sanayi devrimi ve sonrasında olduğundan çok farklı bir tablo ile karşı karşıyadır. Çalışmanın yok olacağı ya da eski önemini yitirdiği, birçok bilim adamı tarafından dile getirilmektedir.

Bu yüzden bilgi ekonomisinin yarattığı sosyoekonomik dönüşüm önemlidir. Bilgi ekonomisinin sosyal etkileri olumsuz gözükmektedir. Bir taraftan teknolojik alanda muazzam gelişmeler yaşanırken öte yandan yoksulluk, işsizlik, gelir eşitsizliği ve sosyal dışlanma gibi sosyal sorunlar hızla artmakta ve ikili bir yapı ortaya çıkmaktadır. Bu ikili yapı bilgi ekonomisinin nimetlerinden faydalanan küçük bir kesim öte yandan zor şartlarda yaşamını sürdürmeye çalışan büyük kitlelerden oluşmaktadır.

Kitaptaki konuların ana başlıkları:

1. Bilgi Toplumu ve Çalışma

2. Bilgi Ekonomisi ve Emek Piyasaları

3. Teknoloji, Emek ve Çalışmanın Geleceği

4. Bilgi Ekonomisi, Yoksulluk ve Sosyal Dışlanma

5. Bilgi Ekonomisi ve Sendikal Hareket

Kapat