Abdülkadir Bulut - Kasabalı Lorca %15 indirimli Ali F. Bilir

Abdülkadir Bulut - Kasabalı Lorca
Ali F. Bilir, F. Saadet Bilir

%20 İNDİRİM
100,00 TL
80,00 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9789753902694
504814
Abdülkadir Bulut - Kasabalı Lorca
Abdülkadir Bulut - Kasabalı Lorca
80.00

(...) Anamur, Kaşdişlen Köyü öğretmeni Fahrettin Deniz, 1996 yılı 10 Kasım' ında bir “Atatürk' ü Anma Gecesi“ düzenlemek ister. Gecede Atatürk' ün 10. Yıl Nutku ve Bursa Nutku okunacak, Atatürk Devrimleri köylüler tarafından anlatılacaktır. Kaymakamın emriyle program hemen iptal edilir. Etkinliğe destek veren Abdülkadir Bulut ve altı öğretmen arkadaşı, “solculuk propagandası yaptıkları, halkı isyana teşvik ettikleri gerekçesiyle“ açığa alınarak, haklarında soruşturma açılır.

Öteki öğretmenler kısa zamanda görevlerine dönse de Bulut mahkemeye verilir. Soruşturmayı yapan müfettişe suç delili, Bulut'un evindeki kitaplar ve onun asfalt yolda bulup lojman panosuna iliştirdiği, “sağ ön bacağı kopmuş, sol ön bacağını havaya kaldırmış konumda ezilmiş“ ölü bir kurbağadır. Müfettişe göre bu kurbağa Bulut'un benimsediği sol düşünceyi simgelendirmektedir ve Bulut öğretmenin cezalandırılması gerekir.

1967 yılında mahkemece aklansa da bakanlık onun geri dönmesine izin vermez. Danıştaya açılan dava ise ancak 777 günde sonuçlanır. Kayıtlara, “solcu - komünist - kurbağa davası“ olarak geçen bu trajikomik öykü Mahmut Makal' ın “Zulüm Makinesi“ kitabına da konu olur... Abdülkadir Bulut' un yaşam öyküsünden

Kapat