2. Abdülhamid ve Yıldız Hatıraları Tahsin Paşa

2. Abdülhamid ve Yıldız Hatıraları
Eksiksiz, Gözden Geçirilmiş Metin
Tahsin Paşa

%30 İNDİRİM
79,00 TL
55,30 TL
Temin süresi 5 iş günüdür.
9786257706148
868566
2. Abdülhamid ve Yıldız Hatıraları
2. Abdülhamid ve Yıldız Hatıraları Eksiksiz, Gözden Geçirilmiş Metin
55.30

Sultan 2. Abdülhamid…
33 yıl sürmüş bir hükümranlık.
Çok yönlü bir padişah olmasının yanındabir o kadar da eleştirilen bir insan.

Hakkında serinkanlı değerlendirmeler yapmak ise oldukça güç. Bir yandan kutsanırken bir yandan kıyasıya eleştiriliyor bugün bile. Kızıl Sultan ile Ulu Hakan sıfatları arasında parlayan bir ‘yıldız' o.

Ve Tahsin Paşa, 1894-1908 yılları arasında Yıldız Sarayı'nda Mâbeyn Başkâtipliği görevinde bulunmuş, Osmanlı son döneminin en önemli bürokratlarından ve Sultan 2. Abdülhamid'e en yakın isimlerden biridir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kaleme aldığı hatıratı, Milliyet gazetesi tarafından tefrika edilmiş, daha sonra da kitap olarak yayınlanmış ve epey ses getirmiştir. Ancak gerek tefrika edilirken, gerekse kitaplaşma safhasında ortaya çıkan okuma/yazma hataları esere kısmen gölge düşürmüştür. Elinizdeki kitap ciddi bir “metin tadilatı” görmüş ve “sahih” bir hale gelmiştir.

Kendisi de tartışmalı bir tarihsel şahsiyet olanTahsin Paşa'nın, yine bir diğer tartışmalı isim olanSultan 2. Abdülhamid'i merkeze alarak yazdığı bu hatıralar, dönemi daha iyi anlamaya katkı sağlayacak niteliğiyle hâlâ kıymetli.

Kapat